Jak chronić się przed smogiem przebywając na zewnątrz?

Smog — unosząca się nad dużymi aglomeracjami miejskimi mgła, zawierająca wiele różnorodnych zanieczyszczeń, począwszy od pyłów, poprzez ozon, tlenki siarki, azotu, węgla, a także rakotwórczy benzo(a)piren. Długotrwałe narażanie organizmu na oddziaływanie zanieczyszczeń może poważnie obniżyć jakość życia, niekorzystnie wpływa na zdrowie, a w przypadku osób szczególnie narażonych, m.in. seniorów, może prowadzić do przedwczesnego zgonu.

Smog jest najbardziej niebezpieczny dla osób starszych, dzieci, kobiet w ciąży oraz ludzi cierpiących na choroby oddechowego i układu krwionośnego. Niestety nie da się z dnia na dzień całkowicie wyeliminować zanieczyszczeń z naszego życia. Można jednak skutecznie chronić się przed nimi. Najskuteczniejsze jest stałe monitorowanie poziomu zanieczyszczeń i unikanie przebywania na zewnątrz, gdy ich stężenie jest najwyższe. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Nawet podczas smogu musimy normalnie funkcjonować — chodzić do pracy, szkoły, na zakupy itd. Na szczęście nie jesteśmy całkowicie bezradni. Najtańszą, najłatwiejszą i najbardziej dostępną metodą jest maska antysmogowa.

W jaki sposób działa maska antysmogowa?

Dotychczas maski antysmogowe kojarzyły nam się przede wszystkim z Japończykami i Chińczykami, dla których stosowanie tego rodzaju zabezpieczeń jest zupełnie naturalne i powszechne. Z powodu smogu, który dotyczy właściwie większości polskich miast, również i w naszym kraju zyskują sobie coraz większą popularność.

Noszenie masek antysmogowych to nie wstyd! Nie jest to też tymczasowa moda. To troska o zdrowie własne i osób najbliższych, w szczególności dzieci. Ale czy rzeczywiście niewielkie maseczki na twarzy są w stanie zapewnić nam skuteczną ochronę?

Przede wszystkim warto pamiętać, że nie maska jest tutaj najważniejsza. Najistotniejszy jest specjalny filtr znajdujący się w jej wnętrzu. Co więcej, nie każdy filtr jest w stanie zapewnić nam ochronę. Najlepiej wybrać taki, który nie będzie przepuszczał pyłów PM2,5, które składają się z bardzo małych cząsteczek, przedostających się nie tylko do płuc, ale również i krwi.

 

Sprawdzą się przede wszystkim maski antysmogowe z filtrem HEPA 12. Filtr HEPA 12 eliminuje z wdychanego powietrza wszystkie cząsteczki większe niż 0,1 µm, a więc pyłów PM10 PM2.5, PM0.1. Co więcej, chroni organizm przed wnikaniem bakterii, zarodników grzybów, alergenów oraz większości wirusów. Wykazuje też wysoką skuteczność w oczyszczaniu powietrza z dymu tytoniowego i wszystkich rodzajów dymu oraz aerozoli.